У музичному театрі: балет
Ось уже понад три століття французьким словом балет називають виставу, в якій поєдналися музика і танець, драматичне і образотворче мистецтво.
Літературною основою балетної вистави, як і оперної, є лібрето. У створенні балету беруть участь танцівники і балетмейстер, симфонічний оркестр і диригент, художники по костюмах та художники-декоратори.
Балет, як і опера, зародився в Італії, де полюбляли і веселі танцювальні сценки на карнавалі, і пишні урочисті видовища з величавими танцями знатних дам і кавалерів. У Франції у той самий час розквітло мистецтво придворного балету та сформувалася його специфічна мова.
Танцівниці - балерини - прагнули зробити свій танець більш легким, повітряним, стаючи на кінчики пальців, що сприяло виникненню пуантів - особливого взуття балерини.
Балет складається із класичного танцю, характерного танцю і пантоміми.
Класичний танець - дуже граційний. Всі його рухи і пози витончені та піднесені.
Характерний танець побудований на основі народних хореографічних елементів.
Не менш важлива ще одна складова частина балету - пантоміма. Це рухи, жести, якими актори ніби розмовляють одне з одним. За допомогою пантоміми передається зміст вистави, розвиток її сюжету.
"Лускунчик" Петра Ілліча Чайковського - один із найпопулярніших у світі балетів. В основу лібрето цього балету покладено сюжет казки Е. Т. Гофмана "Лускунчик та мишачий король". Композитор створив геніальну музику, найголовніша тема якої - пошуки людиною своєї справжньої суті.
Послухай фрагменти з балету. Що виникає в уяві під час сприймання цієї музики? Які почуття охоплюють?
Розучи нову пісню О. Злотника "Школярі-школярики".
Домашнє завдання
- зніми на відео виконання пісні "Писанки".
Якщо ти хочеш переглянути підручник з музичного мистецтва ("Музичне мистецтво" 5 клас Масол Л., Аристова Л.), перейди за посиланням: